Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 13 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 13

#21378
Jakub Hampl
Host

Dobrý den,

zde jsou mé odpovědi.

1. Zajímalo by mě, proč jste zvolil pro prověření důležitosti obchodního partnerství s Čínou potažmo Nové
hedvábné stezky gravitační model a analýzu Input-Output.

Gravitační model jsem zvolil, protože je jednoduchým, populárním a teoreticky opadstatněným způsobem analýzy dopadů obchodních partnerství. Input-Output analýzu jsem zvolil, protože jsem se chtěl více soustředit konkrétně na Českou republiku, což jsem gravitačním modelem nemohl. Dalším velkým důvodem, proč jsem zvolil tyto metody je, že vedoucí mé práce (Vilém Semerák) se na tyto metody soustředí.

2. Máte představu o objemu dovozu a vývozu ve vztahu Česká republika a Čína?

Ano mám. V roce 2017 měl roční export do Číny hodnotu přibližně 2,6 miliard dolarů, v roce 2000 to bylo 100 milionů. Import z Číny za rok 2017 představoval přibližně 20 miliard dolarů a za rok 2000 to bylo něco okolo 700 milionů.

3. Podle statistik od roku 2010 do současnosti je obchodní bilance s Čínou čím dál více záporná. Čím je toto
podle vás způsobeno? Může na situaci vývozu a dovozu mít vliv síla koruny k jiným měnám a zásahy
centrální banky do měnové politiky? Zejména v současné době, kdy nejen ČNB zásadně snížila základní
úrokovou sazbu (2TR).

Nevím, čím je toto způsobeno. Síla koruny oproti jiným měnám a zásahy do měnové politiky na to určitě mají vliv, ale nevím do jaké míry. Myslím si, že částí odůvodnění záporné obchodní bilance je to, že Čína je zemí, která produkuje ve velkém množství a hlavně produkuje produkty ve finální formě. Oproti tomu velká část produkce České republiky jsou meziprodukty (jako například, když automobilka nepostaví celé auto, ale jenom sedačky) které se ve finální formě možná dostanou do Číny, ale před tím musí být poslané do jiné země pro finilizaci (sedačky se pošlou do nějaké země pro sestavení celého auta). Podle mě tyto global value chains také hrají roli v záporné obchodní bilanci, ale zase nevím do jaké míry.

4. Jakým směrem se bude podle vás dál ubírat český zahraniční obchod ve vztahu k Číně, ale i k jiným
zemím?

Ve vztahu České republiky s Čínou věřím, že obchod bude růst, ale pomaleji, než například mezi lety 2015-2019, které zmiňuju ve své práci. Ve vztahu k jiným zemím opravdu nedokážu říct a obecně v současné krizi nedokážu sebevědomě tvrdit, že to bude tak či onak, protože opravdu nevím.

S pozdravem,

Jakub Hampl