Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Jihočeský 42 – kraj Jihočeský – obor 3, 5 Odpověď na téma: 42 – kraj Jihočeský – obor 3, 5

#21362
Jakub Pavkov
Host

Otázka č. 1:
Jak si vedou s cyklostezkami České Budějovice v porovnání s jinými krajskými městy v ČR?

České Budějovice si vedou v porovnání s ostatními krajskými městy, na jednu starnu dobře, ale na druhou ne. Velkou výhodou Českých Budějovic je, že přes město protékají 2 docela velké řeky – Vltava a Malše. Po jejích březích byly vytvořeny páteřní cyklostezky zde v Českých Budějovicích. Avšak byly vytvořeny již před dávnou dobou a od té doby se nové cyklostezky (které by na tyto páteřní navazovali) ve městě nebudují. V jiných městech např. Plzeň, Olomouc se stále budují nové, aby spojili významná místa města. (Např. nádraží – náměstí a jiné.) Samozřejmně nelze České Budějovice srovnávat s Prahou a Brnem, kde je síť cyklostezek daleko rozáhlejší.

Otázka č. 2:
Jaká je podle vás hlavní příčina absence cyklistické přilby u většiny lidí při jízdě na kole?

Většina lidí si myslí, že pocit bezpečnosti je dostatečný a neberou tedy za nutné vzít si tento ochranný prvek. Často je to také z důvodu obavy z rozcuchání vlasů a jináých kosmetických vad. (vzhled atd..) Nikdy nelze předvídat co se i na cyklostezce může stát a pro snížení rizika je vhodné vzít si helmu.

Otázka č. 3:
Jaký je váš osobní názor na bezpečnost cyklistických tras v Českých Budějovicích a přilehlém okolí?

Během zkoumání jsem projel téměř většinu cyklistických tras ve městě a okolí a můj názor je takový, že chybí univerzální mapa, která by zahrnovala všechny tyto cyklitrasy a upozorňovala by na její bezpečné a nebezpečné úseky. Například by obsahovala místa, kde lze bezpečně překřížit silnici na přejezdu pro cyklisty, nebo kde se cyklisté nemusí obávat motorových vozidel, protože se pohybují ve vyhrazeném pruhu. Celkově je bezpečnost na některých cyklotrasách dostačující, ale na jiných výrazně pokulhává. (Navazuji tímto na svojí práci – 2 kapitola)

Otázka č. 4:
Jak se staví chodci ke smíšeným cyklistických a pěším stezkám? Respektují to?

Většinou vstřícně, ale cyklistům většinou vadí (stejně tak jako chodcům), že zabírají celý místo cyklostezky a cyklisté tak musí zastavit a bezpečně objet chodce. Lepší by bylo definování prostoru pro chode a cyklisty. Například lávka přes Vltavu u Pražského předměstí. (levá strana chodci – pravá cyklisté)

Otázka č. 5:
Co si autor myslí o zřízení parkovací věže podobné jako mají v Pardubicích či v Trutnově na nádraží v Českých Budějovicích?

Rozhodně výborný nápad, který by přispěl k bezpečnosti uchování kola u nádraží. Parkovací věž, atkková, kterou mají v Parudbicích nebo Trutnově šetří místo a může pojmout až několik desítek cyklistických kol. V Českých Budějovicích je výrazná absence kolostavu v okolí nádraží.