Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 6 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 6

Daniel Scheichl
Host

Dobrý den, vážená poroto,
děkuji za vaše dotazy.

1. Kompenzační cviky jsou nezbytnou součástí udržení harmonie mezi svalovými skupinami. Podle mě ale samotné kompenzační cvičení nestačí. O svalové oblasti, které jsou stereotypním tréninkem trvale zatěžovány, musí být pečováno i jinak. Cestu vidím :
a) v kompenzačních cvičeních,
b) v myofasciálních technikách
c) v regeneračních procedurách.

zároveň je velmi důležité včasné zařazení těchto postupů, nejelépe již v žákovských kategoriích, aby se to stalo samozřejmou součástí jejich tréninků. Zde bych viděl nejslabší místo ve sportu, neboť řada trenérů těchto doporučení nedbá. Není ale možné, abychom vše směřovali jen na trenéry. Proto by se do péče o malé sportovce měli zapojit i rodiče a nakonec i sportovec sám.

2. Přetížení svalových skupin se děje i při nejlépe sestaveném tréninku, neboť pozornost zaměřená na konkrétní sport nutně vede ke stále stejnému pohybovému vzoru. Chybně vedený trénink, tedy trénink, který nerespektuje výše uvedené návrhy, přetížení urychluje a k potížím dochází snadněji.

3. Starší žáci uvedli i potíže, které jsem vnímal jako růstové, ale ve sledovaných oblastech u jednotlivých sportů jsem si všímal jednak postury jako celku a jednak jsem pátral v místech, která se ukázala jako kritická u dospělých. např. házenkáři již ve 12 letech měli velmi citlivé úpony m.biceps brachii, náznaky a bolesti typu skokanské koleno, malí fotbalisté si stěžovali na bolesti nohou a já jsem u nich nalezl výrazná zkrácení v oblastech třísel a hamstringů, hokejisté uváděli bolesti v bederní krajině a kyčlí, volejbalisté bolesti zad. Témeř všechny děti měly skoliózu.

Přeji příjemný den a děkuji za Vaše dotazy.
Daniel Scheichl