Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 12 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 12

#21108
Martina Hričinová
Host

Dobrý den,

1) Tímto jsem se nezabývala. Ale myslím si, že je možné, aby měl nekuřák danou látku obsaženou ve slinách. Dovedu si představit, že by se látky ze slin kuřáka mohly dostat do slin nekuřáka například líbáním, jistá si tím však nejsem. Tento pokus, stejně jako všechny ostatní, je utvořen pro zpestření hodin chemie na střední škole, není utvořen jako návod pro kriminalisty vyšetřující trestnou činnost, proto se domnívám, že spolehlivost není až tak důležitým faktorem.

2) V domácích podmínkách lze udělat pokus izolace DNA a pokus s kyanoakrylátovými párami. Izolaci DNA bych klidně doporučila zadat formou domácího úkolu, protože pomůcky a chemikálie potřebné k pokusu jsou téměř v každé domácnosti, nebo je lze snadno získat. Zároveň žádná použitá chemikálie není nebezpečná – například místo čistého ethanolu lze použít obyčejný alkohol (ideální je například vodka). Pokud by došlo k potřísnění alkoholem nebo jinými použitými chemikáliemi (šampón s obsahem EDTA, kuchyňská sůl..) tak nedojde k poranění a potřísněné oblečení nebo plochy lze vyprat, nebo otřít.

Kyanoakrylátové páry lze také provést v domácích podmínkách. Tento pokus však nemohu s klidným srdcem doporučit k zadání ve formě domácího úkolu. Je to z toho důvodu, že při pokusu jsou vyvolány páry, které mohou být při nadýchání nebezpečné, je vhodné proto pokus provést v místnosti, kde se větrá, případně u digestoře a být opatrný. Také pokud se dostane kyanoakrylátové lepidlo na kůži nebo na další předměty, může být problematického ho odstranit, může dojít k poranění atd. Z předmětů je lepidlo obtížné dostat, nejvhodnější způsob je aceton.

3) Myslím si, že pedagog, který se věnuje hodinám chemie pravidelně a je zvyklý vést laboratoř, se víceméně s úskalími nesetká. Pokud by chtěl do hodin zahrnout všechny pokusy, je nutné počítat s tím, že je potřeba vyhradit více hodin. Nejproblematičtější může být z mého pohledu rozvržení jednotlivých pokusů – některé trvají déle, některé musíme nechat chvíli „odpočívat“. Proto je vhodné před zařazením pokusů do výuku rozmyslet časový plán a rozvržení pokusů.

Děkuji za otázky přeji vám hezký den. 🙂