Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 14 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 14

Veronika Stejskalová
Host

Dobré ráno,

1. Nikoliv, cvik by se nenaučila. Při výcviku pomocí klikru jsem používala metodu shapingu (tvarování, metoda úzce spojená s klikrem), při kterém pes nabízel chování sám a já pouze odměňovala to chování, které jsem potřebovala posílit. Tito psi právě díky návyku na klikr tuto metodu velmi dobře ovládali, právě proto měli tak vynikající výsledky. U druhé skupiny jsem používala metodu luringu (navádění), avšak ta se u tohoto cviku neuchytila jako efektivní, psi si více uvědomovali pamlsek, na který jsem je lákala, než krabici a přední nohy. Proto by se ani za delší čas cvik nenaučili, uvědomovali vy si pouze daný pamlsek, nikoliv práci s předníma nohama. Psi cvičeni pouze pomocí pozitivního posilování metodu shapingu neznali, to je klíčový důvod, proč se také cvik nenaučili.

2. Nikoliv. Výcvik pomocí klikru, je opravdu výhodnější u všech plemem, než pouze samotné pozitivní posilování. Během měření jsem nezaznamenala, že by nějakému plemenu vyhovovalo více to, či ono. Také od majitelů psů cvičených pomocí klikru jsem se dozvěděla, že dříve cvičili pouze pomocí pozitivního posilování a nemělo to takové výsledky, jako když začali používat ve výcviku klikr.

3. Mou velkou inspirací byla jak zvolená literatura, kterou uvádím v práci, tak i moje školitelka paní Zdeňka Hlistová, která je odborníkem na kynologii. Dále jsem čerpala informace od svých trenérů psí sportu agility, kterému se volném čase věnuji, ale zároveň o tématu již mnoho informací vím, takže plán metodiky jsem sestavovala také sama.
Zvolený způsob mi připadal nejvíce zajímavý, měla jsem tam spoustu faktorů, rozdílných jedinců, měla jsem skvělou možnost pracovat se psy na výcvikovém táboře, jinde bych tolik jedinců k měření sháněla velmi obtížně. Dále, s majiteli psů se osobně znám, poskytli mi fotografie svých psů, atd.
První hypotézu jsem nastínila já, druhou hypotézu jsem vytvořila pomocí literatury a mé školitelky.
Tento způsob práce mě také velmi bavil, naučila jsem se pozorovat chování psů do hloubky, ráda bych také toto téma studovala na vysoké škole.