Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Praha 42-kraj Praha-obor 15 Odpověď na téma: 42-kraj Praha-obor 15

#20949
Jan Panáček
Host

Dobrý den,

2) Myslím, že slovo mobilizující je příliš silné, nacisti nám chtěli dát určitou ,,dávku“ svobody, aby tak zamezili případným povstáním proti protektorátu. Aspoň v době před heydrichiádou.
Druhá věc je, že díla mohla být vydávána ilegálně, taková díla už potom samozřejmě mobilizující mohla být. To u Vančury ani Mařánka sice neplatí, ale v práci zmiňujeme, že např. Mařánkovy jinotaje prošly cenzurou jakýmsi zázrakem a spekulujeme o možnosti špatně odvedené práce ze strany nacistických cenzorů.

Třetí otázku jsme si rozdělili:
Mařánek píše: ,,Viděli jsme na východě růži rudou, pětilistou – jistě se bude pan Vok v dobách zlých vracet ke svému lidu!“
Myšlenka toho, že spása přijde, konkrétně tedy z východu (samozřejmě SSSR), je zde jasná. Víme, že se v SSSR s demokracií či humanismem už dlouho nepočítalo, nicméně, to Mařánkovi v té době nebylo zcela známo. Jak moc se tam porušují lidská práva a s jakou tyranií Stalin vládne. Takto, si myslím, zprostředkovával Mařánek v díle tyto hodnoty.