Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Zlínský 42 – okres Uherské Hradiště – obory 3, 4, 5, 6, 7, 8 Odpověď na téma: 42 – okres Uherské Hradiště – obory 3, 4, 5, 6, 7, 8

Tereza Červenková
Host

Dobrý den, na můj dotazník odpovědělo formou internetu 63 respondentek ze 110, přímo pak odpovědělo 47 ze 110 respondentek, kde se jednalo o pacientky porodnicko-gynekologického oddělení nebo diabetologické poradny. Většina respondentek tak na můj dotazník odpovídala v internetové podobě.

Zjistila jsem, že těhotné ženy sice ve všech oblastech přijímají méně porcí, než je doporučováno, na druhou stranu se stravují zdravě. Ve všech oblastech stravy většina respondentek vybírala zdravější varianty potravin – například u otázky č. 3 většinou volily možnost celozrnného pečiva, pohanky, rýže nebo ovesných kaší, u otázky č. 6 volily spíše čerstvě lisované šťávy, čerstvou zeleninu a ovoce a jejich pestrý výběr. V oblasti mléka a mléčných výrobků pak u otázky č. 9 volily možnost zakysaných mléčných výrobků, bílého jogurtu nebo polotučného mléka a mléčných výrobků, u otázky č. 12 volila většina taktéž možnost zdravějších variant luštěnin, masa, ryb, vajec nebo ořechů. Zjistila jsem také, že ženy, které před otěhotněním nebo během těhotenství měnily způsob stravování (32), ho měnily k lepšímu a začaly se stravovat zdravěji, například začaly jíst více ovoce a zeleniny, omezily sladké a smažené jídlo, snažily se jíst více mléčných výrobků a mít co nepestřejší stravu. Některé ženy uvedly, že díky těhotenským chutím se jim zvýšila chuť na sladké, těch ale mezi mnou tázanými respondentkami byla menšina. Myslím si, že se těhotné ženy stravují zdravěji i díky tomu, že se podle mého názoru stává zdravá strava více populární a hodně lidí se snaží stravovat lépe, včetně těhotných žen. Dále si myslím, že to může mít spojitost i s věkem, protože se většina těhotných žen se pohybovala v rozmezí 20-30 let (59) a 30-40 let (46), tudíž podle mého názoru věkové skupiny, které mají většinou poměrně dobrý přístup k internetu, a tím i k informacím o stravě v těhotenství. V dnešní době je to také asi nejjednodušší způsob získávání informací. Více jak polovinu respondentek pak tvořily ženy, které už v minulosti těhotné byly (59), takže už měly se stravou v těhotenství zkušenosti. Děkuji za otázky.