Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Zlínský 42 – okres Uherské Hradiště – obory 13, 17 Odpověď na téma: 42 – okres Uherské Hradiště – obory 13, 17

#20438
David Strnad
Host

Odpověď k příspěvku #20426

Ano, takových webů existuje jen na české internetové scéně skutečně velké množství (řádově desítky webů). Jejich podrobný rozpis najdete například na stránkách think thanku Evropské hodnoty, a to zde: https://www.evropskehodnoty.cz/fungovani-ceskych-dezinformacnich-webu/weby_list/
Ministerstvo vnitra ČR spravuje svou vlastní databázi dezinformačních webů, naneštěstí je ale neveřejná. Přesto díky webu Neovlivní.cz, jenž spravuje Sabina Slonková, můžeme alespoň nahlédnout do výčtu webů v databázi. Na tomto odkazu jsou řazeny abecedně (zdroj: https://neovlivni.cz/vnitro-ma-databazi-dezinformacnich-webu-koho-na-ni-zaradilo/).

K druhému dotazu. Ano, dezinformační weby spojuje mnoho obsahových témat. Všiml jsem si častého výskytu témat, jež tradiční weby uvádějí jen okrajově. Jde například o témata jako uprchlická krize, válka na Ukrajině, chemtrails, možná hrozba očkování, v poslední době také původ koronaviru a možné skryté zájmy světových mocností na jeho šíření. Podle mých zjištění také všechny tyto stránky spojuje ruský narativ, což znamená, že všechny propagují „ruský pohled na věc“. A to opět v rámci těch témat, jež jsem uvedl výše (v tématu války na Ukrajině je tento narativ zcela nejsilnější, často se projevuje v odporování narativu západních zemí). Kromě těchto obsahových témat je samozřejmě spojuje fakt, že se jedná o dezinformační weby a jak už jsem zmínil, Ministerstvo vnitra eviduje desítky českých webů (včetně čtyřech uváděných v mé práci) jako dezinformační.
Při své analýze jsem tuto skutečnost zaznamenal a odrážejí ji také společná témata analyzovaných článků (tzn. téma uprchlické krize a války na Ukrajině).