Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Zlínský 42 – okres Uherské Hradiště – obory 13, 17 Odpověď na téma: 42 – okres Uherské Hradiště – obory 13, 17

#20424
David Strnad
Host

Dezinformační weby podle mnoha nezávislých statistik navštěvuje významné procento uživatelů českého internetu, ovšem přesný poměr k celkovému množství uživatelů znám není. Lze ovšem vycházet z konkrétních čísel návštěvnosti. U jednoho z dezinformačních webů, webu Sputnik CZ, se návštěvnost podle vyjádření šéfredaktorky Ovanesovoé odhaduje na padesát tisíc čtenářů denně (zdroj:https://denikn.cz/99106/sefka-ceskeho-sputniku-poprve-promluvila-sidlime-v-moskve-dela-pro-nas-deset-lidi-z-chyb-se-ucime/). Co se týče ostatních webů, Parlamentní listy měly například v květnu 2019 dosáhnout kolem 8 milionů návštěv (nejde ovšem o unikátní čtenáře, jsou zde zahrnuty celkové návštěvy webu). I ostatní weby zmíněné v mé analýze se těší slušné návštěvnosti. Server Manipulátoři.cz uvádí návštěvnost webu AC24 v květnu 2019 na 1,5 milionu, návštěvnost webu Aeronet se pohybuje okolo milionu návštěv. (Zdroj návštěvnosti webů Sputnik CZ, AC24 a Aeronet: https://manipulatori.cz/dezinformacni-media-v-cr-maji-miliony-navstev-statistiky-stale-vede-idnes-cz-a-novinky-cz/). Můžeme tato čísla zasadit do kontextu toho, že uváděná celková měsíční návštěvnost v roce 2019 byla přes 7 milionů unikátních návštěv (tj. uživatelů) (zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/netmonitor-mereni-rijen.A191106_150931_mediahub_jpl). Zhruba tedy dezinformační weby navštěvuje kolem jedné sedminy uživatelů českého internetu, ovšem toto je pouze hrubý odhad.
Co se týče struktury návštěvníků těchto webů, zde můžeme vycházet z projektu serveru Lidovky.cz o dezinformačních webech, který se zaměřuje právě na strukturu čtenářů českých médií (zdroj: https://www.lidovky.cz/bubliny.aspx). Podle tohoto průzkumu se čtenáři dezinformačních webů nejčastěji řadí k příznivcům antisystémových stran (např. KSČM, SPOZ, SPD ad.). Čtenáři dezinformačních webů nejčastěji interagují se serverem Parlamentní listy (jedná se o voliče stran KSČM, SPD, SPO a dalších krajně levicových či pravicových stran), dále s weby Eurozprávy, Aeronet, Sputnik CZ a mnohými dalšími. Nelze samozřejmě přesně zaškatulkovat typického čtenáře zmíněných webů, z dostupných dat se však jedná o občana, který nevolí systémové a tradiční strany a dává přednost stranám krajně levicovým či pravicovým (antisystémovým) stranám. Je to také někdo, kdo vyhledává „alternativní zdroj“ dezinformací a jeho světonázor je odlišný od průměrného občana (sympatizuje spíše s politikou východních zemí včetně Ruska, což je také narativ, jenž podporují právě české dezinformační weby).