Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ Obhajoby – Královéhradecký 42-okres Trutnov-obory 2, 6, 7, 8, 10, 15, 17 Odpověď na téma: 42-okres Trutnov-obory 2, 6, 7, 8, 10, 15, 17

#20274
Miluše Matějcová
Host

DAVID CHALOUPKA – ODPOVĚDI NA OTÁZKY

1. Jednou z možností malých stran vstupujících do voleb v rámci volební koalice, je obejít vyšší uzavírací klauzuli ustavením účelové „volební strany“. Ta je – literou zákona – považována za jeden subjekt a vztahuje se na ní tedy uzavírací klauzule ve výši 5 %. Jaký je Váš názor na takovouto formu vymezení se vůči vyšším uzavíracím klauzulím? Jaké má tato forma výhody a nevýhody? Pokuste se rozebrat výhody a nevýhody jak z pohledu stran malých, tak stran velkých.

Dle mého názoru, pokud se dvě strany spojí do jedné, dojde k ještě větším kompromisům a škrtům v programech, než by tomu bylo v případě mnou zmíněné volební koalice. Strany tak na sebe musí brát větší ohled, což vytváří větší prostor k vnitřním bojům. V historii k tomuto došlo v roce 2013, kdy hnutí STAN spojilo svou kandidátku s TOP 09, čímž se kandidáti STAN stali kandidáty TOP 09, tedy malý subjekt se částečně podřídil velkému za cílem většího zisku. Volič tak ve volbách a ve volebním období Starosty příliš nezaregistroval, jelikož vystupovali pod TOP 09. Řekl bych, že tato ztráta identity je hlavní nevýhodou malých stran. Výhodou je ovšem větší zisk mandátů bez obav, že by uskupení nedosáhlo potřebné větší uzavírací klauzule.

2. Jak reálné je podle Vás přijetí takové volební reformy, která by byla více spravedlivější oproti dnešnímu modelu, tedy která by odstranila znevýhodnění malých stran? Je jasné, že velké strany tomu nakloněny nebudou, na druhou stranu víme, že ten, kdo je velký dnes, nemusí být stejně velký v budoucnu (viz např. ČSSD, která spolu s ODS vytvářela v roce 2000 volební systém výrazně posilující velké strany na úkor malých, ale dnes je jednou z menších stran a dle některých průzkumů dokonce stranou ohroženou).

Myslím si, že přijetí radikálnější reformy, která by upravovala například podobu volebního dělitele, není v současné době příliš reálné. Hnutí ANO je se svými výsledky velmi spokojeno a nevidím důvod, proč by mělo začínat další politický boj v podobě přechodu na většinový systém, o kterém se zmínil Andrej Babiš a jeho prosazení je dle mého názoru nemožné. Na druhou stranu menší politické subjekty se o změnu v podobě zlepšení svého postavení ve volbách budou stále velmi snažit. Bude však záležet na ČSSD, která voliče ztrácí a jako člen koalice má větší možnosti do budoucího vývoje volebního zákona zasahovat. Je proto možné, že se téma volební reformy opět otevře před následujícími volbami, kdy ČSSD, coby koaliční partner, nebude mít co ztratit. V dnešních dnech proto vidím reálné pouze přijetí snížení klauzule u volebních koalic, proti kterému výrazněji vystupuje pouze hnutí ANO.