Hlavní stránka Fóra Forum pro soutěžící SOČ SOČ na vysoké škole Odpovědět: SOČ na vysoké škole

#1047 Odpověď

Šárka Navrátilová

Ahoj Petro,
nemůžu na otázku Tomáše Doseděla napsat, že by mi díky prvnímu místo na celostátní přehlídce SOČ prominuli přijímačky na VŠ – prostě proto, že se to nestalo. Mohu ale odpovědět, že jsem díky účasti v SOČ získala k místu na univerzitě, na kterém mě to baví stále víc 🙂
Mně osobně nejvíc pomohlo, že jsem si u SOČ mohla poprvé vyzkoušet, jak se vlastně dělá takový (vědecký) projekt, do kterého člověk vstupuje s nějakým nápadem a pak své představy postupně rozvíjí, doplňuje, opravuje… Až nakonec stojí před nějakou komisí a musí si své výsledky obhájit. Díky tomu jsem na VŠ přišla s tím, že jsem tušila, jaké postupy práce mi zhruba vyhovují, kde mohu narazit na problémy nebo jak třeba mluvit s vyučujícími na konzultacích, abych si od nich odnesla co nejvíce.
Bylo pro mě také výrazně jednoduší vymyslet si téma diplomky (a nakonec i disertace), protože jsem už při psaní SOČce objevila „bílá místa poznání“, která jsem nestihla zaplnit a ke kterým jsem se později (a s novými poznatky ze studia na VŠ) mohla vrátit.
A asi můžu i přiznat, že jsem díky SOČce (a hlavně seminářům Sdružení na podporu talentované mládeže) zjistila, jak zhruba funguje výzkum a jeho prezentace, a díky tomu jsem se mohla začít poměrně brzy zapojovat i na naší katedře do různých projektů. Potom už to byl jen krůček k tomu, abych si podala přihlášku na doktorát 🙂
Šárka